Yarış (metin)

“Yarış”,  France Galop şirketi için bir yıl boyunca Fransa’daki galop yarışları, yarışların kulisleri, jokeyler,  antrenörler ve at sahipleri üzerine kurulan bir projedir. Fotoğraflar 2002 yılında Fransa’da Horizon Illimité yayınevi tarafından kitap olarak basılmış ve çok kez sergilenmiştir. Fransızca  “Galop”  başlıklı kitabın metinleri ünlü Fransız at yarışı yazarı Homéric tarafından kaleme alınmıştır.

(2002) Fransa’da at yarışları denince ilk akla gelen , her yıl ekim ayının ilk pazarı koşulan Arc de Triomphe yarışıdır. Ünlü haraların bulunduğu ve en büyük şampiyonların yetiştiği Chantilly, Maison-Laffite, Mont de Marsan, Deauville veya Pau‘da bakıcısından, seyisine, veterinerinden antrönörüne ve at sahiplerine kadar herkes ekim ayına odaklanmıştır. Boulogne ormanlarındaki hipodromda kozlar paylaşılacak ve şampiyon, zafer turunu atacaktır.

Bakıcılar, iş tulumlarının en fiyakalısını giyerler, seyisler takım elbiselerini çeker, kravatlarına ingiliz düğümü atarlar, at sahipleri melonlarını, hanımlar birbirinden gösterişli şapkalarını eksik etmezler. Herşey yarış içindir. Müstakbel şampiyonun karizmasına saygı göstermek gelenektir.

Fransa’da, at yarışları sektörü 54.000 kişiye doğrudan iş olanağı yaratıyor. Buna ulaşım, konuklama ve diğer hizmet alanlarında çalışan 120.000 kişi ve ortalama sekiz milyon bahisçi de katılırsa, at yarışları ekonomisinin önemi daha da iyi  anlaşılıyor.

Ahmet Sel