Balzac

Balzac 2008 yılında Paris’in kuzey banliyölerinden La Courneuve’de belediye meclisi, “Grand Projet de Ville” oluşumu ve “Jean-Houdremont Kültür Merkezi” tarafından finanse edilen bir fotoğraf çalışmasıdır.
1960’lı yıllarda Fransa’da ve özellikle Paris civarında inşa edilen devasa sosyal konut projelerinin içinde bir sembol olarak öne çıkan “Dört binler sitesi” 1964 yılında Paris belediyesi tarafından inşa edilmiştir. La Courneuve’deki dört dev bina, Paris’in barındıramadığı ve çoğunluğu kuzey afrika kökenli göçmen işçileri ağırlıyordu. Olumsuz sosyal koşullar, işsizlik ve kültürel ayrışma diğer bir çok banliyö kentinde olduğu gibi La Courneuve’de de paralel bir ekonomik yapıyı geliştirdi, suç oranını arttırdı, özellikle uyuşturucu çetelerine elverişli bir alan sağladı.
Daha iyi yaşam koşulları talep eden göçmenlerin işgalindeki Balzac binası 2010’da gergin bir ortamda boşaltıldı ve 2011 yazında yıkıldı, yerini günün koşullarına daha uygun, az katlı yeni bir toplu konut projesine bıraktı.